Vytváření hodnot burzovním obchodováním

V diskuzním fóru na Opcebinarni.cz jsem zahlédl zajímavou diskuzi na téma reálných hodnot, a této otázce bych se rád také věnoval.

Diskutují se ptal na hodnoty, které vytváříte obchodováním binárních opcí. Je zřejmé, že když pracujete ve výrobě nebo ve službách, vytváříte určité hodnoty, které jsou přínosné pro ostatní. Například upečete chleba nebo někomu ostříháte vlasy. To jsou reálné hodnoty.

Ale co obchodování na burze? Když koupím opci na jakékoliv podkladové aktivum, tak je mi upřímně jedno, co je to za aktivum, mým cílem je jen trefit směr pohybu ceny a vydělat na tom peníze.

Když tedy například koupím opci Call na akcie Microsoftu, není to proto, že by mi záleželo na hodnotě akciích společnosti v návaznosti na její činnost, jen se chci svézt pohybu a vydělat peníze. Zrovna tak když bude jiná společnost v sebelepší formě, ale já uvidím příležitost vydělat na short pozici, klidně do ní vstoupím, i když to pak ve větším měřítku může společnosti uškodit.

Jako malí koncoví obchodníci ale nemáme šanci ovlivnit cenu, snažíme se jen vézt s těmi velkými. Takže se snažíme přiživit na cenových pohybech, které nastartoval někdo jiný. Přesto svou troškou do mlýna přispíváme.

Hodnoty vytvářené burzovním obchodováním jsou tedy velmi pochybné. A co s tím, když nám na tom záleží? Podle mě se dá k tomu přistoupit tak, burza je hřištěm, kam každý vstupuje dobrovolně, včetně těch, jejichž aktiva se obchodují. Všichni znají, nebo by měli znát rizika a možné výnosy. Proto je podle mě možné zanedbat příspěvek, který jako malý obchodník můžu mít k pohybům cen. Reálně je neovlivním, a ať už dojde na burze k čemukoliv, je to podle pravidel hry.

A když si chci vytvářet reálné hodnoty, tak se ztotožňuji s příspěvek ve zmíněné diskuzi, že můžu vzít vydělané peníze a použít je na dobré účely, pomáhat ostatním a podobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *