Kdo neumí, ten učí

Poslední dobou začínám nabývat dojmu, že u binárních opcí platí ono okřídlené pořekadlo „kdo neumí, ten učí“. Hned na začátku chci ale zdůraznit, že bych si toto pořekadlo troufl aplikovat na pedagogy v našem školství, to v žádném případě, tohle opravdu míním jenom v souvislosti s obchodováním na burze.

Se zájmem totiž sleduji, jak se rozrůstá počet různých webů, které se stávají samozvanými autoritami, které nabízejí různá školení, systémy a podobné věci, samozřejmě za úplatu. Vždycky se při tom sám sebe ptám: když někdo umí vydělávat na binárních opcí, proč má k tomu web, na kterém prodává školení, systémy nebo nějaké indikátory? Vždycky mě napadne podle mě nejlogičtější odpověď, a to že dotyční obchodování nevydělávají a příjmy si zajišťují oblbováním lidí a prodejem nefunkčních věcí.

Nebudu nikoho jmenovat, ale před několika lety jsem absolvoval dva různé obchodní kurzy od dvou různých českých burzovních webů. To, co ti lidé učili, byly buď obecné věci, které se dočtete všude na internetu, nebo zcela nefunkční obchodní systémy.

Já jsem to poznal až časem, protože jako nováček ve světě tradingu jsem neměl žádné zkušenosti a ti lidé působili zkušeně, uměli dělat prezentace, školení působilo dobře, přičemž tvrdili, že peníze vydělávají, takže jsem věřil.

Pak jsem ale třeba přišel na to, že demonstrační obchody provedli mimo pravidla, která sami učili. A nakonec jsem si uvědomil, že jsem vlastně neviděl jediný důkaz toho, že by ti lidé uměli skutečně obchodovat. Výpisy se dají snadno zfalšovat, jako důkaz bych bral, kdyby se na školení na živo přede všemi zalogovali do svých obchodních účtů a promítli skutečné své obchodní výsledky za několik měsíců. Ale to nikdo neudělal.

Jak se zdá, školení nejen kolem binárních opcí, ale kolem trading je obecně velký byznys, na kterém se dá vydělávat. A protože skutečných odborníků je málo, je poměrně snadné oblbnout začátečníky, tlačit je k brokerovi a tahat z nich peníze za rady k ničemu.

Nemůžu mluvit za všechny, protože jsem všechna školení neviděl, ale mám pocit, že se učí jen věci, které jsou snadno dostupné zadarmo. Ziskově obchodovat vás nikdo podle mě nenaučí, k tomu se musíte dopracovat sami zkoušením a obchodováním, dokud vám to nepůjde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *