Jak se mění tvář binárních opcí

euBinární opce jsou stále ještě poměrně mladým investičním nástrojem, takže se jeho regulace, která ve vážné podobě začala teprve před zhruba třemi roky, teprve stabilizuje.

Nejvíce evropských brokerů sídlí na Kypru, takže největší regulační práci má úřad CySEC. Ten právě několika málo lety rozhodl, že jsou binární opce investičním nástrojem, který má být regulovaný stejně jako například obchodování s akciemi či komoditami. To byl největší krok.

Následovala řada dalších dílčích kroků, kterým se snaží ladit regulační pravidla. Jedním z těch větší je nařízení z letošní dubna, které trochu mění tvář binárního obchodování. Jedná se zejména o funkce a informace, které musí být dostupné v obchodních platformách.

V první řadě musí brokeři jasně vysvětlit u každého podkladového aktiva, o jaké aktivum se jedná, na jaké burze je obchodované, jak je stanovena cena, jestli jsou použité bid a ask ceny a jak se počítá uzavírací obchodu. Zákazník musí mít přehled o těchto informacích, a to i historicky.

Co se týče funkcí, tak brokeři musí poskytovat možnost předčasného ukončení obchodu s opcí, tedy před vypršením její splatnosti. Také musí být možnost obchod úplně zrušit alespoň po dobu tří sekund od jeho otevření.

Na druhé straně pak CySEC označil za příliš riskantní 30sekundové a kratší opce, takže ty z nabídky na Kypru regulovaných brokerů musí zmizet úplně.

Vedle toho se CySEC také podíval na interní fungování brokerů a bude přísnější zejména z pohledu zacházení s klienty. Klienti nesmí být agresivně tlačeni do obchodování a musí být srozuměni s riziky. Aby nebyli zaměstnanci brokerů motivovaní používat nepřípustné techniky náboru klientů, nemají už být odměňováni podle toho, kolik zákazníci vloží na účet či proobchodují.

Kyperský regulátor činí tyto kroky ve spolupráci s evropským regulátorem ESMA, protože se množí počet lidí, kteří byli podvedeni a přišli o své peníze pod falešnými sliby velkých zisků z investičního obchodování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *