Brokeři

brokerPokud si budete chtít vyzkoušet obchodování binárních opcí, první a hodně důležitým krokem je výběr brokera. Já jsem tu smůlu naštěstí neměl, ale internet je plný příběhů lidí, kteří o své peníze přišli právě proto, že jim s nimi utekl jejich broker.

Bohužel nikdo vám nikdy nemůže zaručit, že určitá firma nikdy nezanikne nebo nebude mít problémy, ale při obchodování na burzách máte naštěstí jeden důležitý nástroj, jak dopady tohoto rizika minimalizovat. Mám tím na mysli pojištění proti úpadku, které musí mít všichni makléři ve všech zemích s funkčním finančním dozorem.

Pokud se budeme bavit o Evropské unii, tak neznám všechny broker, ale většina z těch, které jsem viděl, sídlí na Kypru. Tam má regulaci na starost CySec – ten uděluje licence a s nimi je automaticky spojené pojištění vkladů do výše 20 tisíc eur.

Druhým nejčastějším sídlem těchto společností je Velká Británie, kde má regulaci na starost FCA a pojištění vkladů je tu dokonce do 50 tisíc liber.

Z toho jednoznačně vyplývá, že je třeba si vybírat jen mezi regulovanými brokery, protože pokud by nastaly problémy, o své peníze nepřijdete. Já jsem nic takového naštěstí řešit nemusel, ale podle zkušeností ostatních obchodníků tyto regulační orgány fungují a plní svoji roli.

Kromě pojištění má regulace taky tu výhodu, že máte na koho se obrátit, pokud se dostanete do sporu s brokerem. Regulátor pak funguje jako třetí nezávislá strana a rozhodčí.

V rámci Evropské unie také platí, že každý subjekt musí mít licenci od národního regulátora každé země, ve které chce poskytovat finanční služby, byť je to třeba jen přes internet. Proto si také raději ověřujte, že broker, o kterého se zajímáte, má licenci i od naší České národní banky.

Zjistit si to můžete v přímém vyhledávání subjektů. Ale pozor, je třeba hledat podle jména mateřské společnosti, protože makléřské firmy mají často obchodní jména jako značky a provozuje je obvyklé matka s jiným jménem, která má všechny potřebné licence.

Co se týče mých osobních zkušeností, tak jsem vyzkoušel několik brokerů a musím říct, že se poslední dobou situace hodně zlepšila. Dřív to byly samé pochybné firmy a regulace žádná, dnes už je naštěstí dost licencovaných firem, mezi kterými je možné si vybírat.

Přesto je vždy na místě určitá obezřetnost. Když je z hlediska legislativy firma v pořádku, ještě to neznamená záruku, že se bude ke svým klientům chovat vlídně a poctivě. Takže pokud byste měli pocit, že se dějí nějaké nepravosti, nebojte se ozvat. Není třeba se bát, ale myslet si, že jsou všichni brokeři poctiví, by bylo naivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *